Nové fotovoltaiky se 100% dotací jako štít proti energetické krizi

Typ zakázky
Veřejný sektor
Fotovoltaika
Dotace OPŽP
Začátek spolupráce
2019
PKV specialisté
Kateřina Sikorová
Robert Pavlík

Výzkumem rostlin spotřebují tolik energie, jako 700 průměrných českých domácností. Řeč je o pražské a olomoucké pobočce Ústavu experimentální botaniky. Bezprecedentní nárůst cen energií za rok 2022, který zastihnul všechny včetně Akademie věd, nicméně výrazně zmírnily nové fotovoltaické elektrárny. Ty stihl ÚEB zrealizovat ještě před vypuknutím energetické krize. Příprava se rozhodně vyplatila. Výsledkem je roční úspora více než půl milionu korun, které Ústav mimo jiné plánuje investovat do dalších úsporných projektů.

Fotovoltaika pro Ústav experimentální botaniky'
Dronový pohled na instalovanou FVE. Zdroj: PKV

Ústav experimentální botaniky spadá pod Akademii věd ČR. Ve 14 laboratořích zkoumá genetiku, fyziologii a fytopatologii rostlin, stejně tak se zabývá i vývojem nových inovativních biotechnologií. Ústav se svojí spotřebou energií řadí v rámci AV na přední příčky, a to zejména kvůli provozu speciálních pěstebních komor a mrazáků. Celková roční spotřeba Ústavu dosahuje přes 2 GWh. To pro představu odpovídá energii, kterou ročně spotřebuje téměř 700 průměrných českých domácností.

Investovat s rozumem

Nemalá spotřeba šla ruku v ruce s obavami z možného růstu cen energií. Vedení Ústavu se proto rozhodlo v roce 2019 vzít rozum do hrsti – začalo aktivně řešit nejenom celkovou energetickou koncepci poboček v Praze a Olomouci, ale také se poohlížet po možnostech energetických úspor.

Zvažovali několik variant - od ryze úsporných až po vlastní zdroje elektřiny. Nakonec vyhrálo řešení, které dávalo v poměru ceny a výkonu největší smysl: nová fotovoltaická elektrárna. Nebo rovnou dvě. Jejich celkový výkon činí 130 kWp a cestu za energetickou soběstačností odstartovaly v obou pobočkách ÚEB.

Zajímavostí je, že se tento postoj zpočátku setkal s nedůvěrou vedoucího Technicko-hospodářské správy Ústavu, který investice vnímal do jisté míry jako neodůvodněné. Spolupráce s ÚEB byla specifická tím, že se jedná o státní instituci, která navíc začala řešit energetická opatření v době, kdy byly ceny energií nízké a stabilní. Ne každý investuje do energetiky strategicky, a navíc v časech, které nenasvědčují budoucí krizi.

"Investovat do fotovoltaik, když jsou levné energie, mi nepřišlo zrovna pragmatické. Dnes se nicméně ukazuje, že to byl ve všech ohledech osvícený krok s obrovským přínosem. A lidi z PKV zařídili ohledně projektu vše potřebné, včetně nových možností financování, o kterých jsme nevěděli. Byla to velmi vydařená spolupráce, na kterou chceme navázat i letos," říká vedoucí Technicko-hospodářské správy ÚEB Ing. Petr Nový.

Zařídili jsme dotace na celý projekt

K fotovoltaickým elektrárnám jsme zpracovali energetické posudky a projektové dokumentace, zařídili připojení k distribuci a na žádost klienta začali také vyřizovat stavební povolení. Právě to bývá u projektu častým kamenem úrazu. Díky našim dotačním specialistům, kteří podali dotační žádosti ve státních i evropských fondech, navíc podpora ve výsledku pokryla 100 % způsobilých výdajů – původně se počítalo se třemi pětinami.

„Zásadní pomoc PKV vnímám v koordinaci činností, díky kterým jsme vyřídili dotace na celý projekt a úspěšně dokončili realizaci díla. Původně jsme žádali o finance v Operačním programu životní prostředí, ve kterém šlo získat až třípětinovou finanční podporu na výdaje spojené s přípravou projektu a jeho realizací. Následně jsme objevili i další možnosti financování - Nová zelená úsporám nabízela podporu 40 % a dotace ve výsledku pokryly 100 % způsobilých výdajů,“ doplňuje projektová manažerka PKV Ing. Kateřina Sikorová.

Spolupráce pokračuje dál

Podali jsme dotaci, dokončili projektovou přípravu a zařídili potřebná povolení. Kvalitní projekt si nicméně zaslouží i kvalitní realizaci. Ústavu experimentální botaniky jsme proto pomohli s organizací výběrového řízení na dodavatele. Díky přísně nastaveným kritériím jsme se ujistili, že nové fotovoltaické elektrárny bude realizovat pouze firma se špičkovými referencemi a v odpovídající kvalitě. Což je v dnešní době, kdy se trh plní novými realizačními firmami bez zkušeností, o to zásadnější.

„Na PKV se mi nejvíc líbí komplexnost jejich služeb. Postarali se o celý projekt včetně potřebných povolení, zajistili nám nové dotace a díky dobře zorganizovanému výběrovému řízení máme jistotu, že jsou naše fotovoltaiky v top kvalitě. Spolupráce navíc probíhala v rámci úzkého týmu lidí, takže jsme o všem měli perfektní přehled,“ uzavírá za ÚEB Ing. Petr Nový.

Realizovaná FVE. Zdroj: PKV

Ústav experimentální botaniky je skvělým příkladem toho, jak zásadní může být strategické přemýšlení o energetice. Energetickou koncepci a soběstačnost začal řešit před vypuknutím krize, čímž výrazně zmírnil její dopad. Není divu – finanční úspora na energiích činí při současných cenách zhruba šest set tisíc ročně, které může Ústav investovat do nového výzkumu a dalších úsporných opatření. Jakým směrem se budou ubírat? O tom s Ústavem momentálně jednáme v rámci dalších navazujících kroků.

Zajímá vás víc o energetických úsporách ve veřejné sféře? Nezapomeňte si prohlédnout materiály z našeho webináře, ve kterém uvidíte Ing. Nového s dalšími hosty!

#jsmepkv

Na PKV se mi nejvíc líbí komplexnost jejich služeb. Postarali se o celý projekt včetně potřebných povolení, zajistili nám nové dotace a díky dobře zorganizovanému výběrovému řízení máme jistotu, že jsou naše fotovoltaiky v top kvalitě. Spolupráce navíc probíhala v rámci úzkého týmu lidí, takže jsme o všem měli perfektní přehled.

Petr Nový
Vedoucí Technicko-hospodářské správy, ÚEB AV
PKV | Ivan Korolov_2

Ivan Korolov

Vedoucí oddělení obchodního rozvoje

Postaráme se o kompletní projektovou přípravu pro vaši fotovoltaickou elektrárnu

Zajímá vás jak pracujeme s vašimi osobními údaji?

Podívejte se sem.

Děkujeme za vyplnění formuláře. Brzy se Vám ozveme.
Oops! Something went wrong while submitting the form.